وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر ایجاد تعاملات بیشتر بین حوزه و دانشگاه در ایجاد جامعه‌ی دانا تأکید کرد.

قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، در دیدار با معاون پژوهش و توسعه وزارت علوم و فناوری فیلیپین، بر توسعه تعاملات و همکاری دو کشور در حوزه‌های مدیریت آب و نانو تأکید کرد.

وزیر علوم‌، تحقیقات و‌فناوری در حاشیه حضور در دانشگاه قم با دانشجویان این دانشگاه دیدار و گفت‌وگوی صمیمی داشت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نمایشگاه آثار سی و ششمین جشنواره ملی مسابقات قرآن و عترت دانشجویان را در دانشگاه قم افتتاح کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت فرا رسیدن ۳ خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر، ضمن گرامیداشت روز ایثار و مقاومت، پیامی صادر کرد.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی از راه‌اندازی شبکه متخصصین آموزش عالی خبر داد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: خدمت به دانشجویان که مدیران و صاحبان آینده کشور هستند، فرصت ارزشمندی برای مسئولان دانشگاه‌هاست و تحصیل دانشجویان دختر حرکت برای تحقق یک جامعه دانا و عالم است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه یا تعریف فعالیت‌های پژوهشی مشترک میان اساتید دانشگاه و اساتید حوزه پیوند این دو نهاد علمی را تقویت می‌کند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که به منظور بازدید از دانشگاه‌های قم به این شهر سفر کرده است، برنامه‌های خود را با بازدید از دانشگاه صنعتی قم آغاز کرد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به حمایت این وزارتخانه از تکمیل فضاهای ورزشی نیمه تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری گفت: اخیراً به ۵۵ طرح عمرانی ورزشی در این مراکز کمک مالی کرده‌ایم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی، دکتر «علیرضا خواجه‌احمد عطاری» را به عنوان «سرپرست دانشگاه هنر اصفهان» منصوب کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر این‌که دانشجویان انجمن‌های علمی، شبکه‌ای از فضیلت‌ها هستند، گفت: وقتی یک کار خیر انجام می‌شود، خود به خود به شبکه کار خیر و کار خیر بعدی متصل می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با صدور احکام جداگانه‌ای، رؤسای پارک‌های علم و فناوری ایلام، قزوین، مازندران و سرپرستان پارک‌های لرستان و خراسان شمالی را منصوب کرد.

آیین افتتاحیه اولین جشنواره ملی سلامت دانشجویان با حضور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان روز سوم خرداد در محل این سازمان برگزار می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه کسب رتبه ۱۵ علمی جهان برای ایران افتخار بزرگی است، اظهار داشت: سال گذشته ۷۶ هزار سند علمی و بین المللی از جمهوری اسلامی منتشر شد که نشان از تبدیل شدن ایران به مرجعیت علمی جهان با فراهم کردن زمینه مشارکت بین المللی دانشمندان این کشور دارد.

توسعه دوره‌های مهارت‌افزایی و کاریابی در همه پارک‌های علم و فناوری، اجرای طرح فرصت فناورانه اعضای هیئت علمی و فناوران در جامعه و صنعت، اجرای چهار طرح مهم "ترویج کارآفرینی در دانشگاه‌ها، دستیار فناوری، توسعه اکوسیستم نوآوری استانی و گرنت فناوری" در بیانیه اختتامیه نشست پارک های علم و فناوری که ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت در شیراز برگزار شد؛ مورد تأکید گرفت.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، جشنواره حرکت را معتبرترین جشنواره علمی دانشجویی کشور دانست که برای دانشجویان انگیزه بخش بوده و خاطرات مهمی برای شرکت‌کنندگان در این جشنواره رقم می‌خورد.

همزمان با سفر رئیس جمهور به آذربایجان غربی، معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه ارومیه مستقر و به مطالبات مردمی در حوزه آموزش عالی پاسخ گفت.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در پایان اجلاس روسای پارک‌های علم و فناوری کشور، ضمن بازدید از طرح‌های نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و افتتاح پردیس صنعت و نوآوری فراتک گفت: نقش بخش خصوصی در اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی بی‌بدیل است.

در راستای تقویت و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و فناوری کشور، تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منعقد شد.

مدیرکل پشتیبانی امور فناوری وزارت علوم از تقویت نقش معاونت فناوری وزارت علوم در کارگروه‌های اقتصادی وزارت امور خارجه خبر داد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اعلام آغاز به کار سامانه نظام ایده‌ها و نیازها (نان) https://nan.ac از تلاش برای ایجاد صندوقی ذیل این سامانه خبر داد تا از ایده‌ها و نیازهای ثبت‌شده در آن حمایت مالی شود. وی گفت: در همین راستا، گرنت فناوری به سامانه نان وصل خواهد شد تا در این سامانه برای برطرف شدن نیاز هایی که در آن ثبت شده هزینه شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم با اشاره به اینکه تعداد ۱۰۶ پایگاه الکترونیکی فعال در زمینه تبلیغ در تهیه آثار علمی به نحو غیرمجاز جهت مسدودی به دادستانی کشور ارائه شده است، از اختصاص شعب ویژه قضایی، برای بررسی تخلفات و مقابله با جعل مدارک تحصیلی خبر داد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در نمایشگاه کتاب تهران از برخی از غرفه‌های آن بازدید کرد.

در دیدار سرگئی گریکف (Sergey Grekov) معاون نخست‌وزیر جمهوری باشقیرستان فدراسیون روسیه و هیئت همراه وی با دکتر عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم، طرفین بر افزایش همکاری‌های علمی تاکید کردند.

دکترعبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در حاشیه برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ۶۴۷ هزار و ۲۰۹ داوطلب در این آزمون ثبت نام کردند، این افراد در ۱۳۵ کدرشته امتحانی با هم رقابت می‌کنند که ۵۳ درصد از داوطلبان خانم ها و ۴۷ درصد آقایان هستند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد نوآوری باز در سیاستگذاری‌ها را مطرح کرد و گفت: سیاست ما برای توسعه فناوری و نوآوری در کشور، سیاستگذاری باز است یعنی در فرآیند سیاستگذاری، از مشارکت فناوران و نوآوران کشور بهره خواهیم برد.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور عنوان کرد: در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ظرفیت‌های ملی به خوبی هدایت شده است.

سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ در روزهای ۲۸، ۲۹ و۳۰ اردیبهشت‌ماه گفت : به هیچ عنوان ثبت نام جدید نه در این آزمون و نه در دیگر آزمون‌های سازمان سنجش در چند روزباقی مانده به برگزاری آزمون از طریق باجه‌های رفع نقص میسر نیست.

دکتر زمانیان در افتتاحیه سومین کنفرانس کاتالیست ایران گفت: «آموزش»، «پژوهش»، «کیفی سازی» و «توسعه فناوری» ۴مرحله صنعتی شدن کشورها است و در حال حاضر ما وارد مرحله چهارم صنعتی شدن شده‌ایم.

نشست هم‌اندیشی با موضوع استفاده از ظرفیت و توانایی دانشگاهیان و شرکت‌های دانش بنیان در حوزه خودروسازی با حضور معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، جمعی از مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه و مراکز پژوهشی منتخب در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد.

بیانیه پایانی پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی اجتماعی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور که بیست و ششم و بیست و هفتم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در سالن شهدای علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد منتشر شد

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم از برگزاری اجلاس رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور به میزبانی پارک علم و فناوری فارس در روزهای ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد و گفت: طی این نشست چندین تفاهم‌نامه همکاری میان وزارتی به امضا می‌رسد.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری با اشاره به اختصاص سه درصد از بودجه جاری دانشگاه‌ها به فعالیت‌های فرهنگی گفت: سرمایه گذاری در امر فرهنگ یک ضرورت است و باعث بازدهی در آموزش و پژوهش نیز می شود.

سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم با بیان اینکه در سال جاری، روابط عمومی‌ها نقش و وظیفه مهم‌تری بر عهده دارند، خاطرنشان کرد: با توجه به شعار سال و مطرح شدن جهاد تبیین از سوی مقام معظم رهبری، روابط عمومی‌ها در صف اول حضور دارند و اگر انعکاس فعالیت‌های فاخر و درخشان را در دستور کار قرار دهیم، جهاد تبیین عملیاتی می‌شود.

وزیر علوم تحقیقات و فناوری با تاکید بر نقش روابط عمومی ها در ایجاد قدرت نرم برای کشور و هویت سازی گفت: روابط عمومی ها تاریخ نگاران و فرهنگ سازان جوامع بشری هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه از هر تلاشی برای نشاط سیاسی دانشگاه حمایت می‌کنیم، گفت: فضای دانشگاهی ما برای دشمنان نگران‌کننده است چون فضای حق‌طلب، آرمان‌گرا و متمدن است.

دکتر ذوالفقار زاده مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: به دنبال تحقق کامل دانشگاه فاضل و اخلاقی هستیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پنجاه و ششمین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که با شعار «دانشگاه مسئول و آرمانگرا» امروز (دوشنبه) در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، بر ضرورت داشتن نگاه کلان در مواجهه با مسائل و فرصت های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاهها تأکید کرد.

دکتر قاسم عمو‌عابدینی، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بر ضرورت به کارگیری زیرساخت های دانش بنیان مبتنی بر فناوری های نوین در آموزش و افزایش کارآمدی آموزش عالی تاکید کرد.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در نشست هیات رئیسه دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) با اشاره به لزوم ارتقاء رده‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی کشور گفت: یکی از برنامه‌های ما در رفع مشکلات خوابگاه دانشجویی، کلنگ‌زنی ۱۳۶ واحد خوابگاهی در سراسر کشور در آینده نزدیک است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در اجلاس سراسری معاونان آموزشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: آموزش و توانمندسازی استادان امری بسیار ضروری و حائز اهمیت است.

معاون آموزشی دانشگاه خلیج فارس و نماینده تام الاختیار سازمان سنجش کشور در این دانشگاه گفت: کنکور کارشناسی ارشد امسال با رقابت بیش از ۶۴۷ هزار داوطلب از ساعت هشت صبح چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا روز جمعه ۳۰ اردیبهشت ادامه دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری و بستر خاصی دارد و بهترین شرایط اشتغال آنها در مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی ضمن گرامیداشت ۲۵ اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاس‌داشت زبان فارسی گفت: احیا فضیلت‌های فردی و جمعی فراموش شده از میراث فردوسی، بر اصحاب دانش یک تکلیف است.